Modern Masters Helsinki F191

413 föremål
TERTTU TOMERO, rya, Hyvilla Oy. Ca 120x112 cm.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SALVADOR DALÍ, "QUITTANT LA CORNICHE DE LA COLÉRE".
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad Rut Bryk -46.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, SLIPSNÅL, 18K guld. Lapponia 2001.
Klubbat pris
501 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
WÄINÖ AALTONEN, MARJATTA.
WÄINÖ AALTONEN, MARJATTA.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
NANDOR MIKOLA, blandteknik, signerad och daterad 1988.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BERTEL GARDBERG, ARMBAND, silver, 1958.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
MIRJAM SALMINEN, HÄNGE, rökkvarts, 14K guld. Kaunis Koru 1977.
Klubbat pris
306 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A110, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RAFAEL WARDI, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ARVID BROMS, KOMPOSITION.
ARVID BROMS, KOMPOSITION.
Utropspris
800 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA,  fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris
5 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
KALEVALA KORU, JUBILEUMS COLLIER, 150 år, silver, 1985.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RAGNAR UNGERN, FISKARENS HEMKOMST.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PER STENIUS, "INDIAN FIGURES".
Klubbat pris
1 270 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell H2-86, Idman 1960-tal.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK. III/I.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus" 659, Haimi 1970-luku.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
Klubbat pris
111 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
ALVAR AALTO, matbord, modell 90, Artek sent 1940/1950-tal.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, VÄGGPLAKETT, keramik, signerad BRYK.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skål, stengods, signerad B.K Arabia.
Klubbat pris
390 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
WÄINÖ AALTONEN, GÅRDVY.
WÄINÖ AALTONEN, GÅRDVY.
Klubbat pris
383 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, FIGUR.
ARVO SIIKAMÄKI, FIGUR.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ANDREAS ALARIESTO, 'KOLTTA LAPPALAISTEN KESÄPAIKKA 1690'.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LOTTA ORKOMIES, BROSCH, odlade pärlor, 18K guld. Tillander 1971.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT, signerad KAIPIAINEN.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PEKKA PAIKKARI, KERAMIKSKULPTUR. Arabia.
Klubbat pris
750 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, DOCKOR 3 st, 1940-tal.
Klubbat pris
565 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Klubbat pris
970 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
MAUNO MARKKULA, ABSTRAKT LANDSKAP.
Klubbat pris
671 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
H.AHTELA, TRÄ.
H.AHTELA, TRÄ.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik,  signerad DF.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
500 EUR
TOINI MUONA,skål, stengods, signerad T. Muona Arabia 1936.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ELIS KAUPPI, HALSSMYCKE, silver. Kupittaan Kulta, Åbo 1973.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RUNAR ENGBLOM, Boman fåtölj, 1950-talets början.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
MAUNO MARKKULA, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
500 EUR
ALVAR AALTO, stol modell 611, för Finmar Ltd, 1934-1939.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LIISA VITALI, RING, silver. Kultakeskus Helsingfors 1971.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
LIISA VITALI, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1971.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
VICTOR VASARELY, "FELHOE".
VICTOR VASARELY, "FELHOE".
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335B, Valaistustyö.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LIISA VITALI, ARMBAND, silver. Westerback, Helsingfors 1970.
Klubbat pris
315 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
ALVAR AALTO, bord, modell 82, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
OIVA TOIKKA, glasfågel, signerad O. Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris
424 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR