Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

Auktion online: 5–17 april.
Visning: 11–16 april, mån-fre 11-18, lör-sön 11-16, Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

 
413 föremål
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LAPPLANDS SCHAMANS VISION.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LAPPLANDS SCHAMANS VISION.
Klubbat pris 
52 405 EUR
Utropspris
40 000 - 42 000 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
Klubbat pris 
21 210 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
NINA TERNO, 'RYTTARE'.
NINA TERNO, 'RYTTARE'.
Klubbat pris 
17 410 EUR
Utropspris
15 000 - 17 000 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
Klubbat pris 
17 010 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
Klubbat pris 
16 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
Klubbat pris 
14 200 EUR
Utropspris
6 500 - 7 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
12 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 EUR
Utropspris
6 500 - 7 000 EUR
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
Klubbat pris 
10 801 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "DRÖM OM DEN VITA FRIHETEN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "DRÖM OM DEN VITA FRIHETEN".
Klubbat pris 
9 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, BORD.
ALVAR AALTO, BORD.
Klubbat pris 
7 803 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
7 500 - 8 000 EUR
FRANCIS BACON, "METROPOLITAN".
FRANCIS BACON, "METROPOLITAN".
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
TAPIO WIRKKALA,  fanerfat, signerad TW.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
TOINI MUONA, GOLVURNA, stengods, signerad TM. 1900-talets mitt.
TOINI MUONA, GOLVURNA, stengods, signerad TM. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SAM VANNI, olja på duk, med intyg.
SAM VANNI, olja på duk, med intyg.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 250 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
RAFAEL WARDI, olja på duk, signerad.
RAFAEL WARDI, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, GÄSS.
LENNART SEGERSTRÅLE, GÄSS.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, FLICKAN VID FÖNSTRET.
LENNART SEGERSTRÅLE, FLICKAN VID FÖNSTRET.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TOINI MUONA,skål, stengods, signerad T. Muona Arabia 1936.
TOINI MUONA,skål, stengods, signerad T. Muona Arabia 1936.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
4 610 EUR
Utropspris
3 000 EUR
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ANDY WARHOL, "MARILYN MONROE (invitation card)".
ANDY WARHOL, "MARILYN MONROE (invitation card)".
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
RAGNAR UNGERN, FISKARENS HEMKOMST.
RAGNAR UNGERN, FISKARENS HEMKOMST.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RAIMO UTRIAINEN, ABSTRAKT.
RAIMO UTRIAINEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, BROSCH, 14K guld. Westerback, 1973.
TAPIO WIRKKALA, BROSCH, 14K guld. Westerback, 1973.
Klubbat pris 
4 060 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo.  330x230 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo. 330x230 cm.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 850 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ANDREAS ALARIESTO, "ITÄLAPIN KAIROILLA".
ANDREAS ALARIESTO, "ITÄLAPIN KAIROILLA".
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
VILJO SAVIKURKI, SITTANDE FLICKA.
VILJO SAVIKURKI, SITTANDE FLICKA.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, modell K 10-11, Idman, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, modell K 10-11, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito, 1930-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito, 1930-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
JOAN MIRÓ, litografi, "Le Lezard aux plumes d´or 15/20, signerad.
JOAN MIRÓ, litografi, "Le Lezard aux plumes d´or 15/20, signerad.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1988.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1988.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ERIK ENROTH, MIDDAG.
ERIK ENROTH, MIDDAG.
Klubbat pris 
3 122 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
OLE KANDELIN, VÄGFARANDE.
OLE KANDELIN, VÄGFARANDE.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ANITRA LUCANDER, MUSIKSTUND.
ANITRA LUCANDER, MUSIKSTUND.
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, signerad Kaipiainen 1944 Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, signerad Kaipiainen 1944 Arabia.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, PORTRÄTT.
VEIKKO MARTTINEN, PORTRÄTT.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
Klubbat pris 
2 811 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "A330" Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "A330" Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell A 1957, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell A 1957, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
VEIKKO MARTTINEN, "AAMU" (MORGON).
VEIKKO MARTTINEN, "AAMU" (MORGON).
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIK ENROTH, ARBETARE.
ERIK ENROTH, ARBETARE.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
2 611 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ANITA SNELLMAN, BARNPORTRÄTT.
ANITA SNELLMAN, BARNPORTRÄTT.
Klubbat pris 
2 601 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1967.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1967.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RUNAR ENGBLOM, Boman fåtölj, 1950-talets början.
RUNAR ENGBLOM, Boman fåtölj, 1950-talets början.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, Boman, 1950-talets början.
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, Boman, 1950-talets början.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUT BRYK, fat, keramik, signerad bryk Arabia.
RUT BRYK, fat, keramik, signerad bryk Arabia.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RISTO SUOMI, "RODDARE PÅ VÄRLDENS KANT I".
RISTO SUOMI, "RODDARE PÅ VÄRLDENS KANT I".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ANTONI TÀPIES, "PETIT T".
ANTONI TÀPIES, "PETIT T".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H.AHTELA, TRÄ.
H.AHTELA, TRÄ.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 98, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 98, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 700 - 2 200 EUR
LAILA PULLINEN, ÄGGSKULPTUR.
LAILA PULLINEN, ÄGGSKULPTUR.
Klubbat pris 
2 103 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
Klubbat pris 
2 102 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALPO JAAKOLA, KVINNOR.
ALPO JAAKOLA, KVINNOR.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad Rut Bryk -46.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad Rut Bryk -46.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, GRÖN KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, GRÖN KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 020 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR