Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

 
413 föremål
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
AHTI LAVONEN, "RÖDA TAKEN I SOLSKEN".
AHTI LAVONEN, "RÖDA TAKEN I SOLSKEN".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RAFAEL WARDI, "STILLEBEN MED GULT OCH ORANGE".
RAFAEL WARDI, "STILLEBEN MED GULT OCH ORANGE".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MARI RANTANEN, ABSTRAKT.
MARI RANTANEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, 2 st, "A335 B", Valaistustyö/ Valaisinpaja.
ALVAR AALTO, taklampor, 2 st, "A335 B", Valaistustyö/ Valaisinpaja.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
RUT BRYK, VÄGGPLAKETT, keramik, signerad BRYK.
RUT BRYK, VÄGGPLAKETT, keramik, signerad BRYK.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9206, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9206, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF, signerad Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF, signerad Bryk.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
H.AHTELA, "MUMMIN SAUNA" ("MORMORS BASTU").
H.AHTELA, "MUMMIN SAUNA" ("MORMORS BASTU").
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RISTO SUOMI, UTAN TITEL.
RISTO SUOMI, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
VICTOR VASARELY, "FELHOE".
VICTOR VASARELY, "FELHOE".
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, Arteks ritkontor 1900-talets mitt.
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, Arteks ritkontor 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ANDREAS ALARIESTO, 'KOLTTA LAPPALAISTEN KESÄPAIKKA 1690'.
ANDREAS ALARIESTO, 'KOLTTA LAPPALAISTEN KESÄPAIKKA 1690'.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅHÖVDAD".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅHÖVDAD".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT, signerad KAIPIAINEN.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT, signerad KAIPIAINEN.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris 
1 678 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAISTO AHTOLA, DOCKA.
TAISTO AHTOLA, DOCKA.
Klubbat pris 
1 610 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HELEN FRANKENTHALER, "BROOME STREET AT NIGHT".
HELEN FRANKENTHALER, "BROOME STREET AT NIGHT".
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, SOLROSOR.
CHRISTINA SNELLMAN, SOLROSOR.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, ljusstake, signerad, Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, ljusstake, signerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 510 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A110, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A110, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1991.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1991.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅ PENSLAR - SJÄLVPORTRAIT".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅ PENSLAR - SJÄLVPORTRAIT".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VEIKKO MARTTINEN, HAVSUTSIKT.
VEIKKO MARTTINEN, HAVSUTSIKT.
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 370 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BIRGITTA ARA, skulpturer 6 st, brons signerad och numrerade.
BIRGITTA ARA, skulpturer 6 st, brons signerad och numrerade.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AINO AALTO, stolar 6 st, modell 615, Artek 1900-talets mitt.
AINO AALTO, stolar 6 st, modell 615, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "HUOMENNA SININEN" ("IMORGON BLÅ").
JUHANA BLOMSTEDT, "HUOMENNA SININEN" ("IMORGON BLÅ").
Klubbat pris 
1 305 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PER STENIUS, "INDIAN FIGURES".
PER STENIUS, "INDIAN FIGURES".
Klubbat pris 
1 270 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RAGNAR EKELUND, STADSVY.
RAGNAR EKELUND, STADSVY.
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KALEVALA KORU, JUBILEUMS COLLIER, 150 år, silver, 1985.
KALEVALA KORU, JUBILEUMS COLLIER, 150 år, silver, 1985.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
EMANUEL RÖHSS, "EXTERIOR, DAWN, GLENDOVER AVE, TAKE I".
EMANUEL RÖHSS, "EXTERIOR, DAWN, GLENDOVER AVE, TAKE I".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj  modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Yrjö Kukkapuro, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JUHANI LINNOVAARA, "VÅRT GÄNG".
JUHANI LINNOVAARA, "VÅRT GÄNG".
Klubbat pris 
1 230 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
NANNY STILL, glasskulptur, signerad Nanny Still Riihimäen Lasi 1965.
NANNY STILL, glasskulptur, signerad Nanny Still Riihimäen Lasi 1965.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
REINO HIETANEN, ABSTRAKT.
REINO HIETANEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 161 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
JUKKA MÄKELÄ, ABSTRAKT.
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAULI VUORISALO, "ORIENTAL ASSOSIERING".
PAULI VUORISALO, "ORIENTAL ASSOSIERING".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1969.
ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1969.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 14".
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 14".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 600 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K2-49, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K2-49, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
HELGE DAHLMAN, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 EUR
SAARA HOPEA, VAS.
SAARA HOPEA, VAS.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
VILJO SAVIKURKI, VILANDE DAM.
VILJO SAVIKURKI, VILANDE DAM.
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, KVINNOFIGUR.
ARVO SIIKAMÄKI, KVINNOFIGUR.
Klubbat pris 
983 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
Klubbat pris 
975 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K2-10, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell K2-10, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LAILA KARTTUNEN, rya, daterad 1931. Ca 203x112 cm.
LAILA KARTTUNEN, rya, daterad 1931. Ca 203x112 cm.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, FIGUR.
ARVO SIIKAMÄKI, FIGUR.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR