Modern Masters Helsinki F191

413 föremål
SAKARI PYKÄLÄ, TRANA.
SAKARI PYKÄLÄ, TRANA.
Klubbat pris
890 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, odlade pärlor, 18K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris
862 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW-86.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "MOLNIG DAG I NOVEMBER".
Utropspris
1 300 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 335B, Valaistustyö.
Klubbat pris
780 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RISTO HALME, stolar 6 st, Isku 1960-tal.
Klubbat pris
750 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PEKKA PAIKKARI, KERAMIKSKULPTUR. Arabia.
Klubbat pris
750 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
Klubbat pris
745 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TELLERVO STRÖMMER, rya, Wetterhoff, Tavastehus. Ca 165x112 cm.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RISTO VILHUNEN, "EFTERMIDDAG I BORGÅ".
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus", Haimi  1970-tal.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PER STENIUS, "VÄGEN I SKOGEN".
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LOTTA ORKOMIES, BROSCH, odlade pärlor, 18K guld. Tillander 1971.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, stol modell 611, för Finmar Ltd, 1934-1939.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335B, Valaistustyö.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAUNO MARKKULA, ABSTRAKT LANDSKAP.
Klubbat pris
671 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF,
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF,
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
JEAN-PIERRE CASSIGNEUL, litografi E.A, signerad.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
EERO HIIRONEN, ABSTRAKT.
EERO HIIRONEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris
661 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
MAIJA HEIKINHEIMO, skänk, modell 255, Artek 1960-tal.
Klubbat pris
650 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
RUT BRYK,  kryddburkar, 3 st, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
650 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALPO JAAKOLA, "ORMHIMLEN".
ALPO JAAKOLA, "ORMHIMLEN".
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MAUNO MARKKULA, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
645 EUR
Utropspris
600 EUR
REINO RUOKOLAINEN, SKÄNK / SIDEBOARD, Haimi 1960-tal.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, matbord, modell 90, Artek sent 1940/1950-tal.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAUNO MARKKULA, "RÖDA HUS".
MAUNO MARKKULA, "RÖDA HUS".
Klubbat pris
622 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris
621 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
WÄINÖ AALTONEN, MARJATTA.
WÄINÖ AALTONEN, MARJATTA.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK. III/I.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SALVADOR DALÍ, "QUITTANT LA CORNICHE DE LA COLÉRE".
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KAJ FRANCK, DOCKOR 3 st, 1940-tal.
Klubbat pris
565 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik,  signerad DF.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
500 EUR
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
500 EUR
KAARINA TARKKA, STEGET.
KAARINA TARKKA, STEGET.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LEA VEHMANEN-TENNBERG, rya, Helmi Vuorelma Lahti. Ca 170x110 cm.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
OLAVI VAARULA, "I TANKAR".
OLAVI VAARULA, "I TANKAR".
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
HELMI KUUSI, "GULA KAPPAN".
HELMI KUUSI, "GULA KAPPAN".
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 2, tidigt 1930-tal.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, SLIPSNÅL, 18K guld. Lapponia 2001.
Klubbat pris
501 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
NANDOR MIKOLA, blandteknik, signerad och daterad 1988.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR