Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

 
413 föremål
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1967.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1967.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, odlade pärlor, 18K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, odlade pärlor, 18K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
862 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
2 611 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
GÖSTA DIEHL, HAMNBILD.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
AINO AALTO, taklampa, modell AMA 500, Valaistustyö.
AINO AALTO, taklampa, modell AMA 500, Valaistustyö.
Klubbat pris 
370 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RAIMO UTRIAINEN, ABSTRAKT.
RAIMO UTRIAINEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1991.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1991.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
JUSSI PEIPPO, matbord, "Tectonia" Asko, 1960-tal.
JUSSI PEIPPO, matbord, "Tectonia" Asko, 1960-tal.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
RUT BRYK, fat, keramik, signerad bryk Arabia.
RUT BRYK, fat, keramik, signerad bryk Arabia.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan.  Kultakeskus 1977.
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, STOLAR, 4 st, modell 69, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, STOLAR, 4 st, modell 69, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, 2 st, "A335 B", Valaistustyö/ Valaisinpaja.
ALVAR AALTO, taklampor, 2 st, "A335 B", Valaistustyö/ Valaisinpaja.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TELLERVO STRÖMMER, rya, Wetterhoff, Tavastehus. Ca 165x112 cm.
TELLERVO STRÖMMER, rya, Wetterhoff, Tavastehus. Ca 165x112 cm.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OLE KANDELIN, VÄGFARANDE.
OLE KANDELIN, VÄGFARANDE.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ERIK ENROTH, MIDDAG.
ERIK ENROTH, MIDDAG.
Klubbat pris 
3 122 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUT BRYK, kryddburkar, 4 st, stengods, signerad Bryk.
RUT BRYK, kryddburkar, 4 st, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1988.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1988.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RISTO VILHUNEN, "EFTERMIDDAG I BORGÅ".
RISTO VILHUNEN, "EFTERMIDDAG I BORGÅ".
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, pall, "Saturnus" 200, Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
135 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. 1968.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. 1968.
Klubbat pris 
462 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
JUHA SOISALO, olja på duk, signerad och daterad -89.
JUHA SOISALO, olja på duk, signerad och daterad -89.
Klubbat pris 
281 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
OIVA TOIKKA, ljusstake, signerad, Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, ljusstake, signerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 510 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "A330" Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "A330" Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Luna", silver. Lapponia 1985.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Luna", silver. Lapponia 1985.
Klubbat pris 
280 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1990.
Klubbat pris 
2 102 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
TAPIO WIRKKALA, bricka, silver (925), Hopeakeskus, Tavastehus 1970.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF, signerad Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF, signerad Bryk.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
Klubbat pris 
745 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, GÄSS.
LENNART SEGERSTRÅLE, GÄSS.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 161 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
JAMES ROSENQUIST, "YELLOW LANDING" .
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 700 - 2 200 EUR
KAARINA TARKKA, STEGET.
KAARINA TARKKA, STEGET.
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell A 1957, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell A 1957, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj  modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Yrjö Kukkapuro, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, Arteks ritkontor 1900-talets mitt.
ARKIVSKÅP/ARKITEKTSKÅP, Arteks ritkontor 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 2, tidigt 1930-tal.
ALVAR AALTO, KARMSTOL, modell 2, tidigt 1930-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 250 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SAARA HOPEA, VAS.
SAARA HOPEA, VAS.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 335B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell 335B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
780 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 850 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, Boman, 1950-talets början.
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, Boman, 1950-talets början.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
REINO HIETANEN, ABSTRAKT.
REINO HIETANEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR