Genombruten mässingsskärm. Skaftet med lindad rotting. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 140 cm. Skärmens diameter 20 cm.
Ställvis omfattande slitage. Bucklor på skärmen. Avtryckaren senare. Ändan på lingningen är limmad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.