MIKKO S. NUPPONEN, fåtöljer, ett par och stolar, 4 st, "Jukola", HMN Huonekaluliike Mikko Nupponen 1930-tal.
Betsad och vaxad furu. Original grön läderklädsel. Fåtölj; bredd 61 cm. Sitthöjd 45 cm. Totalhöjd 88 cm. Stol; bredd 46 cm. Sitthöjd 45 cm. Totalhöjd 84 cm.
Åldersrelaterat slitage och defekter.
Matsalsmöblemanget beskrivs i boken Puun Puhe, Merja Heiskanen, publicerad av Lahtis stadsmuseum 2001. Skänk samt skåp illustrerat på sidorna 112-113.