Helsinki Spring Sale F202

56 föremål
TAPIO WIRKKALA, skulptur, signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talets mitt.
Klubbat pris
970 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LAILA KARTTUNEN, HÅRGARNSMATTA, Wetterhoff 1920-tal. Ca 318x210 cm.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GUNNEL NYMAN, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, SKÄRM, Artek, 1900-talets slut. Ca 150x200 cm.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
15 001 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
GOLVLAMPA, Itsu, Finland 1900-talets mitt.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GUNNEL NYMAN, bord, Oy Boman Ab, 1930-talets slut.
Klubbat pris
410 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KAI RUOKONEN, bordslampor, ett par, Orno 1970-tal.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
5 800 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RITVA PUOTILA, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 210x116 cm.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAISTO KAASINEN, relief, keramik, signerad Kaasinen Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris
6 350 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris
2 250 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, modell 1465, Taito 1930/1940-tal.
Klubbat pris
761 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, bord, signerat Rut Bryk.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
FÅTÖLJER ETT PAR, "Sebastian", Lepokalusto 1960-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, modell K8-11, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SOHVA, Oy Boman Ab 1950-tal.
SOHVA, Oy Boman Ab 1950-tal.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR