260
1069794

Figuriner, 3 st, porslin. Berlin, Höchst, samt troligen Samson, 1800 samt 1900-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
273 - 364 EUR
285 - 381 USD
Klubbat pris

En figur med målad polykrom dekor av vandrande gosse, Höscht, 1900-tal, med ett inristad R på undersidan. Höjd 15 cm.

En figur med målad polykrom dekor av pojke med krukväxt, Berlin, 1800-tal/tidigt 1900-tal. Höjd 14 cm.

En i form av duva, troligen Samson, naturalistiskt bemålad. Höjd 18,5 cm. Längd 20 cm.

Nagg. Skador. Lagningar.

Proveniens

Rolf Schmitz collection. One purchased at Lilla Bukowskis 1998, lot nr 657.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?