Benvit botten med polykroma blommande livsträd, rosor och andra blommor. Bred benvit huvudbård med blommor och träd.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador. Långsidorna med trampveck.
Rolf Schmitz Collection.