SPEGEL, av Joseph Schürer dy (privilegium i Stockholm 1769, död 1785), rokoko/gustaviansk, daterad 1771
Förgylld, bronserad och blåmålad. Krön med musselformation och lagergirlanger. Märkt IS under krona. Med Stockholm hallstämpel 1771. Höjd 139, bredd 58 cm.
Senare glas.
×
Logga in
Kunde inte logga in