Polykrom brokadmönstrad botten med medaljong och hörnornament med blomma. Bred bård med brokadmönster, meandermotiv och symboler i kartuscher.
Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, hål, skador, smärre lagningar. Bandkantade långsidor, avkortade kortsidor.