halssmycke, silver med strandsten, Frankrike/ Sverige 1950-60-tal.
Stel halsring med omlott-lås, hänge med sten. Halsringen stämplad med franska kontrollstämplar samt TORUN. Inre omkrets ca 30 cm, hängets höjd 9,5 cm.
Marcia Coleman Bülow Hübe, Toruns dotter.