Kan inte nå servern

Made in Sweden H064

 
249 föremål
240. Adolphe Mouron Cassandre Efter, Dubonnet.
240. Adolphe Mouron Cassandre Efter, Dubonnet.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
234. Skänk, sengustaviansk, Sverige ca 1800. Gråmålad.
234. Skänk, sengustaviansk, Sverige ca 1800. Gråmålad.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
216. Ingemar Svensson, Utan titel.
216. Ingemar Svensson, Utan titel.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
72. Wiwen Nilsson, hängsmycke silver med fasettslipad bergkristall.
72. Wiwen Nilsson, hängsmycke silver med fasettslipad bergkristall.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
114. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.
114. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
169. Alvar Aalto, vikskärm, modellnummer 100, Artek, 1900-talets mitt.
169. Alvar Aalto, vikskärm, modellnummer 100, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
217. "Tusen och en natt".
217. "Tusen och en natt".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
65. Björn Trägårdh, fåtölj, modell "3665", Firma Svenskt Tenn.
65. Björn Trägårdh, fåtölj, modell "3665", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
142. Karmstol, allmoge, Sverige tidigt 1900-tal.
142. Karmstol, allmoge, Sverige tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
9. Jacob Forsell, "Astrid Lindgren", 1987.
9. Jacob Forsell, "Astrid Lindgren", 1987.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
135. Åke Lange, "Ingrid Bergman", 1935.
135. Åke Lange, "Ingrid Bergman", 1935.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
174. Bruno Mathsson, sideboard, "MI-806", Mathsson International.
174. Bruno Mathsson, sideboard, "MI-806", Mathsson International.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
14. Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.
14. Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
112. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
112. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
184. Alan Uglow, "Equator Series #2".
184. Alan Uglow, "Equator Series #2".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. Yngve Ekström, fåtölj, "Lamino", Swedese, oktober 1965.
138. Yngve Ekström, fåtölj, "Lamino", Swedese, oktober 1965.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. Kjartan Slettemark, "IDM", ("Nixon Visions"), 1971.
36. Kjartan Slettemark, "IDM", ("Nixon Visions"), 1971.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
11. Gustafs, "Eden" spegel, Swedish Modern, 1950-tal.
11. Gustafs, "Eden" spegel, Swedish Modern, 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
204. Bruno Mathsson, fåtölj "Karin", Dux, 1900-talets mitt.
204. Bruno Mathsson, fåtölj "Karin", Dux, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
75. saltflaska, signerad.
75. saltflaska, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
4. Helene Billgren, "Find your own logo".
4. Helene Billgren, "Find your own logo".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
181. Elis Eriksson, "jag är ett ombud..".
181. Elis Eriksson, "jag är ett ombud..".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
99. "Lamino", fåtölj med fotpall, Swedese, 2000-tal.
99. "Lamino", fåtölj med fotpall, Swedese, 2000-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
193. Eva Zettervall, Porträtt med röd kappa.
193. Eva Zettervall, Porträtt med röd kappa.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
25. Olle Alberius, vas, "ariel", Orrefors Gallery 1988.
25. Olle Alberius, vas, "ariel", Orrefors Gallery 1988.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
179. Eva Löfdahl, "Modell F".
179. Eva Löfdahl, "Modell F".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
124. Carl Westman, sannolikt, bord, Sverige, jugend ca 1900.
124. Carl Westman, sannolikt, bord, Sverige, jugend ca 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 503.
27. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 503.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
175. Bruno Mathsson, stol "modell 36", Firma Karl Mathsson 1938.
175. Bruno Mathsson, stol "modell 36", Firma Karl Mathsson 1938.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
111. vas, Gustavsbergs studio 1961.
111. vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
129. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 46700.
129. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 46700.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
196. "Naturalis XXXXI", 1987.
196. "Naturalis XXXXI", 1987.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
37. Carl Johan De Geer, "Mah-Jong", 1967.
37. Carl Johan De Geer, "Mah-Jong", 1967.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
34. Åkdyna, rölakan, ca 46 x 96 cm, Skåne, 1800-talets mitt.
34. Åkdyna, rölakan, ca 46 x 96 cm, Skåne, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
51. Axel Olson, "Stilleben med vindruvor".
51. Axel Olson, "Stilleben med vindruvor".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
215. Ola Öhlin, Utan titel.
215. Ola Öhlin, Utan titel.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
164. Josef Frank, golvlampa, modell 2568, Firma Svenskt Tenn.
164. Josef Frank, golvlampa, modell 2568, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
86. Käbi Lareteis övningsklaviatur, Sverige 1900-tal.
86. Käbi Lareteis övningsklaviatur, Sverige 1900-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
61. Håkan Wretljung, "Kronprinsessan Victoria på Drottningholm slott", 1984.
61. Håkan Wretljung, "Kronprinsessan Victoria på Drottningholm slott", 1984.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
238. Stolar, ett par, Skandinavien 1900-talets mitt.
238. Stolar, ett par, Skandinavien 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
26. Bertil Vallien, golvljusstake, "Livets träd", Boda Smide.
26. Bertil Vallien, golvljusstake, "Livets träd", Boda Smide.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
39. Carl Johan De Geer, "Den stora missuppfattningen", 1960-tal.
39. Carl Johan De Geer, "Den stora missuppfattningen", 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
180. Jan Håfström, Utan titel.
180. Jan Håfström, Utan titel.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
219. Leander Engström, Pierrot.
219. Leander Engström, Pierrot.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
173. Tore Ahlsén, golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs.
173. Tore Ahlsén, golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
113. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
113. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
195. Jan Håfström, "Station Z II".
195. Jan Håfström, "Station Z II".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
202. Joseph Beuys, Utställningsaffisch, "Stripes from the House of Shaman".
202. Joseph Beuys, Utställningsaffisch, "Stripes from the House of Shaman".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
233. Svensk konstnär, omkring 1820, "Nils von Rosenstein" (1752-1824).
233. Svensk konstnär, omkring 1820, "Nils von Rosenstein" (1752-1824).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
23. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
23. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
110. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
110. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
76. Hans Sunna, mjölkstäva, nápphi.
76. Hans Sunna, mjölkstäva, nápphi.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
218. "Söndageftermiddagskaffe hos vännen Carl".
218. "Söndageftermiddagskaffe hos vännen Carl".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
127. Orrefors, vas, signerad och daterad 1940.
127. Orrefors, vas, signerad och daterad 1940.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
95. Virgil Abloh & Ikea Markerad, matta, "Wet Grass",  ca 195 x 132 cm.
95. Virgil Abloh & Ikea Markerad, matta, "Wet Grass", ca 195 x 132 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
223. vas, brons, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal.
223. vas, brons, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
187. George Nelson, bord, Herman Miller, USA. 1950-tal.
187. George Nelson, bord, Herman Miller, USA. 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
28. Signe Persson-Melin, ölglas, 14 st, "Ruben", Boda.
28. Signe Persson-Melin, ölglas, 14 st, "Ruben", Boda.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
183. Jan Svenungsson, "Leningrad".
183. Jan Svenungsson, "Leningrad".
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
199. Urban Engström, "Osthyvel".
199. Urban Engström, "Osthyvel".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
80. Ordförandeklubba.
80. Ordförandeklubba.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
192. Alan E Cober, Utan titel.
192. Alan E Cober, Utan titel.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
230. Sture Johannesson, "Andrée will take a trip!".
230. Sture Johannesson, "Andrée will take a trip!".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
78. Mjölkstäva (Nápphi), signerad HEL.
78. Mjölkstäva (Nápphi), signerad HEL.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
128. Vicke Lindstrand, vas, Kosta, 1950-60-tal.
128. Vicke Lindstrand, vas, Kosta, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
249. Porträttmedaljong, Carl von Linné, brons och svärtat trä.
249. Porträttmedaljong, Carl von Linné, brons och svärtat trä.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
189. Arne Jacobsen, "Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.
189. Arne Jacobsen, "Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
74. sockerskål.
74. sockerskål.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
182. Jan Svenungsson, "New York".
182. Jan Svenungsson, "New York".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

310. Harald Notini, golvlampa, modell "15250", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
15 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK