Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
735. BERGÈRER, ett par, 1800-tal.
735. BERGÈRER, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
808. Esther Kjerner, Tulpaner i vas.
808. Esther Kjerner, Tulpaner i vas.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
757. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, silver, jugend 1919.
757. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, silver, jugend 1919.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
581. KAFFEKANNA, sannolikt Johann Georg Kloss, Augsburg 1737-1739.
581. KAFFEKANNA, sannolikt Johann Georg Kloss, Augsburg 1737-1739.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
532. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, Vy mot Rosersbergs slott.
532. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, Vy mot Rosersbergs slott.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
507. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
507. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
560. KAFFEKANNA, Daniel Hallman, Stockholm 1812. Empire.
560. KAFFEKANNA, Daniel Hallman, Stockholm 1812. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
584. BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762.
584. BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
592. VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.
592. VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
613. August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj.
613. August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
349. Lasse Persson, "Staplade ting".
349. Lasse Persson, "Staplade ting".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
61. Anton Genberg, Sommarlandskap.
61. Anton Genberg, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
792. SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft.
792. SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
807. Parklandskap med ryttare vid fontän.
807. Parklandskap med ryttare vid fontän.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong.
373. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
319. SEMIANTIK/OLD HERIS. 312,5x195,5 cm.
319. SEMIANTIK/OLD HERIS. 312,5x195,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
833. Thomas Klementsson, "Birds".
833. Thomas Klementsson, "Birds".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
284. Per Ekström, "Solnedgång".
284. Per Ekström, "Solnedgång".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
320. SEMIANTIK/OLD MAHAL. 329x230 cm.
320. SEMIANTIK/OLD MAHAL. 329x230 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
298. Oskar Bergman, "Tallar vid Sandhamn".
298. Oskar Bergman, "Tallar vid Sandhamn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
67. BÄGARE, silver. Anders Hjulström, Köping 1792.
67. BÄGARE, silver. Anders Hjulström, Köping 1792.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
70. Carl Gabriel Adelsköld, Kustlandskap med fiskebåtar.
70. Carl Gabriel Adelsköld, Kustlandskap med fiskebåtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
160. Anton Genberg, Sommarmotiv.
160. Anton Genberg, Sommarmotiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
367. SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn,
367. SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn,
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
396. Georges Spiro, "Den heliga Hieronymus".
396. Georges Spiro, "Den heliga Hieronymus".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
274. FONTÄNDEL,vit  marmor. 1700-tal ev äldre. Inköpt i Turkiet på 1960-talet.
274. FONTÄNDEL,vit marmor. 1700-tal ev äldre. Inköpt i Turkiet på 1960-talet.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
261. William Harris Weatherhead, Piprökande man och pelargon.
261. William Harris Weatherhead, Piprökande man och pelargon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
262. Alf Wallander, "I sorg".
262. Alf Wallander, "I sorg".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
260. Théodore Ceriez Tillskriven, Körsbärskvisten.
260. Théodore Ceriez Tillskriven, Körsbärskvisten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
238. BORD. Holländsk barockstil.
238. BORD. Holländsk barockstil.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
228. GOLVUR. England 1700-talets andra hälft.
228. GOLVUR. England 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
5. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
5. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
170. Ragnar Person, Gatubild.
170. Ragnar Person, Gatubild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
188. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
188. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
191. Sven X:et Erixson, "Arbetare vid stranden".
191. Sven X:et Erixson, "Arbetare vid stranden".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
185. Boulespelande sällskap.
185. Boulespelande sällskap.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
153. Carl Gustaf Pilo Hans krets, Porträtt av Drottning Juliane Marie av Danmark.
153. Carl Gustaf Pilo Hans krets, Porträtt av Drottning Juliane Marie av Danmark.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
94. Torsten Erasmie, Ekor på strand.
94. Torsten Erasmie, Ekor på strand.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
108. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
108. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
112. BYRÅ. Sengustaviansk.
112. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
106. SPEGEL. Sengustaviansk.
106. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
877. Ralf Turander, Sighsten Herrgård New York 1968.
877. Ralf Turander, Sighsten Herrgård New York 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
873. Porträtt av yngre par, 2 st.
873. Porträtt av yngre par, 2 st.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
614. AMPEL, för tre ljus. 1800-tal.
614. AMPEL, för tre ljus. 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
466. Carl Oskar Borg, Grand Cayon.
466. Carl Oskar Borg, Grand Cayon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
475. SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
475. SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
528. James Coignard, "L´Eglise du matin".
528. James Coignard, "L´Eglise du matin".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
530. Jacob Jacobsz de Wet Hans efterföljd, Herodes intåg i Jerusalem.
530. Jacob Jacobsz de Wet Hans efterföljd, Herodes intåg i Jerusalem.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
609. José Villegas y Cordero, Interiör med klerikala män.
609. José Villegas y Cordero, Interiör med klerikala män.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
575. Friedrich Perlberg, "Markusplatz in Venedig".
575. Friedrich Perlberg, "Markusplatz in Venedig".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
642. Peter Dahl, "Stolta Stad".
642. Peter Dahl, "Stolta Stad".
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
750. BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal.
750. BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
826. FÅTÖLJ, "PK 22" Poul Kjaerholm, för E Kold Christensen, Danmark.
826. FÅTÖLJ, "PK 22" Poul Kjaerholm, för E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
683. MATBORD, "Nomos" av Norman Foster, för Tecno.
683. MATBORD, "Nomos" av Norman Foster, för Tecno.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
687. Magnus Dahlbäck, Utan titel.
687. Magnus Dahlbäck, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
500. Jakob Björck Hans krets, Damporträtt.
500. Jakob Björck Hans krets, Damporträtt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
520. SPEGEL, av Carl Hedberg (spegelfabrikör i Stockholm 1774-1805). Sengustaviansk.
520. SPEGEL, av Carl Hedberg (spegelfabrikör i Stockholm 1774-1805). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
519. BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz.
519. BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
522. LJUSKRONA, för nio ljus. Empirestil, 1800/1900-tal.
522. LJUSKRONA, för nio ljus. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
526. Jules Schyl, Sydländskt landskap.
526. Jules Schyl, Sydländskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
670. PELARE, ett par, Indien, 1800-tal.
670. PELARE, ett par, Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
673. Nils Kölare, "Ca'dmus".
673. Nils Kölare, "Ca'dmus".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
674. Francois Reynaud, "Farniente".
674. Francois Reynaud, "Farniente".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
555. DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal.
555. DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
562. Johann Georg Hinz Hans efterföljd, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
562. Johann Georg Hinz Hans efterföljd, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
455. Emma Ekwall, Blomsterstilleben.
455. Emma Ekwall, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
453. WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74.
453. WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
698. GOLVFLÄKT, "Zodiaco San Giorgio" Italien 1950-tal.
698. GOLVFLÄKT, "Zodiaco San Giorgio" Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
621. Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).
621. Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
6. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
6. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
617. Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).
617. Eduard Wiiralt, "Landscape near Viljandi" (Viljande maastik).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
382. Roger Hansson, Utan titel.
382. Roger Hansson, Utan titel.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
96. Peter Dahl, Interiör.
96. Peter Dahl, Interiör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
97. Lars Boëthius, Motiv från Stockholm mot Laurinska huset.
97. Lars Boëthius, Motiv från Stockholm mot Laurinska huset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
667. Peter Dahl, "Operabaren".
667. Peter Dahl, "Operabaren".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
145. Julius Kronberg, Jägare vid gärdesgård.
145. Julius Kronberg, Jägare vid gärdesgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
839. Ewa-Marie Rundquist, "Beckmans".
839. Ewa-Marie Rundquist, "Beckmans".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
840. Ewa-Marie Rundquist, "#2".
840. Ewa-Marie Rundquist, "#2".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
843. Åke E:son Lindman, "Canovia Sculptures".
843. Åke E:son Lindman, "Canovia Sculptures".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
758. KOLONNER, ett par, marmor.
758. KOLONNER, ett par, marmor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
11 000 - 13 000 SEK
49. Johan Tirén, Näcken.
49. Johan Tirén, Näcken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
285. Mosse Stoopendaal, "Ekorre".
285. Mosse Stoopendaal, "Ekorre".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
317. OLD/VORWERK. 385,5x292 cm.
317. OLD/VORWERK. 385,5x292 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
65. John James Wilson, Fartyg vid kusten.
65. John James Wilson, Fartyg vid kusten.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
31. Fruls Tilpo, På kaféet.
31. Fruls Tilpo, På kaféet.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
135. Bruno Liljefors, "Rapphöna".
135. Bruno Liljefors, "Rapphöna".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
76. LUCIEN-ALPHONSE GROS, Olja på duk, Signerad L. Gros.
76. LUCIEN-ALPHONSE GROS, Olja på duk, Signerad L. Gros.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
325. Per Ekström, Kustlandskap i sommarskrud.
325. Per Ekström, Kustlandskap i sommarskrud.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. Ragnar Person, Kaffestunden.
425. Ragnar Person, Kaffestunden.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK