Invändigt förgyllda. En med gravyr och tre kulfötter, otydliga stämplar. En cylindrisk, Gustaf Georg Rehnberg, Norrköping, 1804, senare gravyr. Höjd 8-10 cm. Total vikt 175 gram.
Smärre slitage. Rehnberg med bucklor och senare gravyr. Både med gravyr Ulf.