SOFIA ÄNGHEDE

C-print, signerad Sofia Änghede, daterad 2005 och numrerad 2/5 på etikett à tergo.

"#19". 120 x 90 cm.

Tekniken som Änghede konsekvent använt sig av och utvecklat sedan hon gick ut Högskolan för fotografi och film 2002, bygger på långa slutartider och flera exponeringar, hela tiden förankrat i det analoga fotografiet som utgångspunkt.
Sofia Änghedes pensel är ficklampan, med den lyser hon upp delar av ett rum eller ett föremål under långa exponeringstider. Resultatet blir ”elektrifierade” bilder som utstrålar något magiskt.

Konditionsrapport

Obetydligt ytslitage. Enstaka repor. Nagg i hörn.

Proveniens
Galleri Mårtensson & Persson, Båstad/Stockholm.
Motivet utställt på Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm, "Foto", november - december 2008.
Följerätt
Ja

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wessman

Anna Wessman

anna.wessman@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss