MATSERVIS samt TE/KAFFESERVIS, 76 delar, porslin, delar, "Blå Måsen", Bing o Gröndahl, Danmark.

Består av:
12 fat, diameter 24,5 cm (av andrahand).
6 djupa fat, diameter 21,5 cm (av andrahand).
1 fat, nr 304, längd 27 cm.
2 serveringsfat, nr 375, längd ca 27,5 cm (av andrahand).
2 skålar, nr 576 (av andrahand).
1 större skål, nr 579, diameter 28 cm (av andrahand).
1 terrin med lock, nr 512 (handtag på lock med skada) (andrahand).
1 salt och pepparkvarn.
1 såsbåt, nr 311, (av andrahand).
12 assietter, nr 616 (en med spricka), (av andrahand).
1 skålfat, nr 350.
2 lövformade fat, nr 356, 357 (av andrahand).
1 skål på fot, nr 451
2 ljusstakar, nr 503, (missfärgningar samt nagg).
1 vas, nr 683
1 ljusstake, nr 501.
1 kanna med lock, nr 301
1 kanna, nr 444 (av andrahand).
1 vas, nr 678.
1 sockerskål med lock, nr 593.
1 vas, nr 673 (kantskador).
1 servetthållare, nr 566
9 koppar med 11 fat, nr 305 (ett skadat fat).
1 skålfat, nr 347.
1 oval vas, nr 369.
1 kanna, nr 388
1 gräddkanna, nr 393.
1 vas, nr 682.
1 fat, nr 334 (av andrahand).
1 fat, nr 330.
1 skålfat, nr 333
6 mindra fat, nr 332

Slitage, smuts, många av andrahand. Fåtal med nagg och sprickor samt missfärgningar.

Utropspris
4 000 SEK