Fanerat med mahogny. Överdel med bokskåp, underdel med dörrar. Svärtad dekor. Längd 112 cm. Bredd 68 cm. Höjd ca 240 cm.
Sprickor. Skador och mindre dekorbortfall. Renoverat och kompletterat. Ej funktionstestad. Välvt lock med defekt lås. Nyckel saknas.