PETER BEHRENS, taklampa för AEG, "Luzette", 1900-talets första hälft.
Opakt glas. Detaljer i koppar. Diam 34 cm. Höjd 52 cm. Inklusive hängning höjd 113 cm.
Ej funktionstestad. Slitage.