STOLAR, 2 st, gustavianska provinsarbeten, så kallade svenska modellen, 1800-talets första hälft.

Målade med bronserade detaljer. Genombrutna ryggar, skuren dekor. Fast stoppade och klädda sitsar.

Bruksslitage. Sprickor. Senare klädsel samt målning. Fläckar. Renoverade och kompletterade.

Utropspris
2 000 SEK