Bemålad. Skuren dekor av fleuroner och kannelyrer. Klädd och stoppad sits. Märkt "EÖM" samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Höjd ca 45 cm.
Kompletterad och renoverad. Senare målning och senare klädsel. Slitage och mindre skador. Fläckar. Torrsprickor.