LEKSAK, sannolikt föreställande Tintin, Schweiz 1920-tal.

Ledad kropp av plåt. Händer, fötter och huvud i delvis bemålat kompositmaterial. Stämplad MADE IN SWITZERLAND PATENT APPLIED B08(?). Höjd ca 17,5 cm som stående, höjd 11,5 cm sittande.

Slitage, färgbortfall och mindre skador.

Proveniens

Enligt uppgift gavs leksaken som gåva till nuvarande ägares far, född 1911, som gåva under 1920-talet.

Utropspris
2 000 SEK