Målade stommar med förgyllda partier. Skuren dekor av fjällskärningar, fleuroner och kannelerade ben. Fast stoppade och klädda sitsar. Märkta med Stockholms sigill. Sitthöjd 42 cm.
Slitage med visst färgbortfall. Några sprickor, skador och lagningar. Renoverade och kompletterade med senare målning.