KARMSTOLAR ett par gustavianska stockholmsarbeten, sent 1700-tal.

Målade stommar med förgyllda partier. Skuren dekor av fjällskärningar, fleuroner och kannelerade ben. Fast stoppade och klädda sitsar. Märkta med Stockholms sigill. Sitthöjd 42 cm.

Slitage med visst färgbortfall. Några sprickor, skador och lagningar. Renoverade och kompletterade med senare målning.

Utropspris
20 000 SEK