AXEL ERICSSON, snidade träfigurer, ett par, daterade 1939

Två officerare, en med andra Livgrenadjärregementets uniform och sabel av m / 1899 för infanteriet. Den andre med Göta första Artilleriregementes unifom och pallasch m / 1893. Båda med Svärdsorden vid bröstet. Den sistnämnde med dedikation undertill. Höjd ca 30 respektive 32 cm.

Smärre slitage. Husaren med mindre lös hand och skadat fäste mellan pallasch och kropp.

Utropspris
2 000 SEK