GOLVUR, urtavla "GH Welcher Eskilstuna No 1200", omkring år 1800.

Målad och bronserad. Dekor av bl a festong. Pendel och lod medföljer. Höjd ca 235 cm. Nyckel finns.

Slitage. Torrsprickor, skador och lagningar. Ställvis maskstungen. Renoverad och kompletterad med senare målning.

Utropspris
2 000 SEK