KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, fåtöljer, "Lilla Eva", ur Paradiset, Triva, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Fast stoppad rygg och sits. Ben av betsad bok. Sitthöjd ca 38 cm.
Hårt slitage. Fläckar. Torkad stoppning. Repor. Ett ben något löst.