Förgylld och bronserad. Ljus urtavla med arabiska siffror. Dekor av en krönande bandrosett, flankerande urnor och kolonner. Höjd ca 66 cm. Pendel och nyckel finns. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Några mindre torrsprickor. Ej funktionstestad.