SPEGEL, sengustaviansk, signerad Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819), Stockholms hallstämpel 1808.

Förgylld och bronserad. Dekor av bl.a sfinxar, äggstav samt infällt fält av polykrom gouache. Höjd 135 cm, bredd 63,5 cm.

Slitage. Lagningar. Fina sprickor. Fläckar / anlöpningar. Senare glas. Senare bronsering.

Utropspris
12 000 SEK