GEORGES BRAQUE, efter, färgakvatintetsning, signerad med blyerts 6/200, utgiven av éditions Maeght.
"Pichet et oiseau". Motivstorlek 41 x 51 cm, bladstorlek 55,5 x 75,5 cm (Rives).
Pale matt staining. Motif inside the plate mark slightly cockled. Minor foxing in the margins of the paper. Creases and a few very minor tears along the deckled edge from earlier mounting. Deckled edges appears darker and with some dirt.
Vallier, Catalogue complémentaire, Maeght no 1005.
Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.