Kaare Klint

(Danmark, 1888-1954)
Kaare Klint
(Danmark, 1888-1954)

KAARE KLINT, stolar, ett par, "Kirkestolen" Gemla, Diö. Etikettmärkta. Troligen 1960-70-tal.

Stommar av ek med flätade sitsar. Sitthöjd ca 45, total höjd ca 83 cm (vardera).

Slitage. Repor. Märken. Fläckar.

Utropspris
2 000 SEK