KAARE KLINT, stolar, ett par, "Kirkestolen" Gemla, Diö. Etikettmärkta. Troligen 1960-70-tal.
Stommar av ek med flätade sitsar. Sitthöjd ca 45, total höjd ca 83 cm (vardera).
Slitage. Repor. Märken. Fläckar.