Kan inte nå servern

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

GÖSTA ADRIAN-NILSSON, tempera-akvarell, signerad GAN. Utförd ca 1937-38.

"Skorstenar"/"Rökhuvarna", vy över Holmens Bruk, Norrköping. Bildyta 32,5 x 23,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Lagad. Synliga skarvar. Två vertikala snitt där målningen skurits isär och sedan lagats, se under övrigt.

Proveniens

Ursprungligen i Edvin (Andersson) Ganborgs samlingar, Norrköping (i gåva direkt från konstnären); därefter i arv.

Utställningar

Norrköpings Konstmuseum, "GAN", 24 september 2011 - 8 januari 2012.

Litteratur

Agneta Lalander, "Broder Gösta! Nils Lindgrens brev till GAN 1943-57", 2011, avbildad helsida i färg, sid 10 (där med angivet tillkomstår ca 1935).

Övrig information

I Agneta Lalanders bok från 2011 beskrivs motivet enligt följande: "Bilden kan mycket väl vara inspirerad av Norrköpings industrilandskap. GAN skänkte bilden till Edvin Andersson som bodde med utsikt över Holmenområdet".

Nuvarande ägare fördjupar kunskapen om målningen utifrån nedan citat:

"Det jag vet om denna tavla är att det sägs att GAN blev inspirerad till den när han tittade ut genom fönstret hos min morfar, tillika konstnärens kära vän, Edvin Andersson (Ganborg). Morfar bodde då på St. Persgatan 45 i Norrköping och hade utsikt från två fönster ut över Holmens bruks fabrik, som vid denna tid var placerad mitt i staden. Han har målat även andra fabriker som var placerade i samma område bl.a. den gamla tapetfabriken, som sedermera brann och numer är riven. Det fanns även ett företag som hette Abrahamssons (tror jag) och det var där morfar arbetade.

Det finn en skada i tavlan som syns när man känner till den. Den uppkom i samband med att morfar skulle göra passepartout till en annan tavla som skulle säljas eller hade blivit såld. Det var nämligen så att han skötte en del försäljning åt GAN i Norrköping. Olyckligtvis låg denna tavla under när han skar till denna passepartout och olyckan var ett faktum. Som tur var (eller otur, hur man ser på det) var kniven vass så snittet blev så rent så att det gick bra att passa ihop".

Konstnär

Gösta Adrian-Nilsson är främst känd som bildkonstnär, en pionjär inom Svensk modernism. Han studerade vid Tekniske Selskabs Skole i Köpenhamn och sedan för Johan Rohde vid Zahrtmanns skole i Köpenhamn. Som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. I Berlin hos kretsen kring den radikala tidskriften Der Sturm, genom Kandinsky och Franz Marc. I Paris genom Fernand Legér och konstnärer i hans krets. GAN var en eklekticist i dess positiva bemärkelse. Han tog 1900-talets konststilar och skapade sitt eget uttryck. Symbolism, kubism, futurism, expressionism, konstruktivism och teosofi rymdes i hans mentala palett. Han hade en skarp blick för det manliga och hans måleri vitaliserades gärna av den modern teknologins energi, sprakande erotik och tyranners eko. Ingen svensk modern konstnär uppvisar en sådan säregen stil.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
20 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.