AXEL HOLMBERG, "Skandinaviens Hällristningar, Arkeologiska Afhanlingar" PG Berg Stockholm 1848.

Samtida halvfranskt band. S 158 +46 planscher, numrerade A-N samt 1-45.

Smärre slitage. Sista planschen med lagat hörn. Ställvis fläckar på inlagan. Spricka i övre framfals.

Proveniens

Ex libris Roland De Thorey.

Utropspris
1 500 SEK