Samtida halvfranskt band. S 158 +46 planscher, numrerade A-N samt 1-45.
Smärre slitage. Sista planschen med lagat hörn. Ställvis fläckar på inlagan. Spricka i övre framfals.
Ex libris Roland De Thorey.