Olof Arborelius

(Sverige, 1842-1915)
Olof Arborelius
(Sverige, 1842-1915)

OLOF ARBORELIUS, olja på duk, signerad O. Arb-s.

Marinan vid Capri. 38 x 67 cm.

Krackelyr. Ställvis färgbortfall.

Arborelius var i Italien från hösten 1870 till januari 1872. Sommaren 1871 besökte han Neapel. Den hetaste tiden tillbringade han på Capri i en liten fiskeby kallad Marinan. Han hyrde där rum i en byggnad belägen vid havsstranden, sannolikt den byggnad som förekommer i den aktuella målningen. I ett brev från Capri daterat den 16 juni, strax efter sin ankomst, beskriver Arborelius den karakteristiska byggnaden (Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-85", 1935, s. 114):

”Den 15de reste jag med ångbåt från Neapel hit. Jag ämnar blifva här den hetaste tiden då denna ort är särdeles lämpad härför. Jag hafva hyrt ett par ganska trefliga rum invid havsstranden i Marinan, som fiskarbyn kallas. Byggnadssättet är helt orientaliskt med kupoler på taket och hvalf inuti. [...] På eftermiddagen sätter man sig hos familjen på den höga altanen och ser aftonljuset övergå i natt fördelat en kort skymning.”

De studier Arborelius utförde i Italien kan med goda skäl betraktas som höjdpunkterna i hans konstnärskap. Tidigare i Düsseldorf och senare i Sverige, utgör motiven den största betydelsen för honom. I Italien är det ljuset, atmosfären och färgskimret som spelar en avgörande roll. Viggo Loos säger följande om Arborelius italienska studier:

”Alfred Wahlbergs och Gustaf Rydbergs bilder utgöra en uvertyr till vårt friluftsmåleri. Till den uvertyren kunna med full rätt också räknas Arborelius italienska studier med sin koloristiska känslighet och sitt intensiva luft- och ljusstudium. I dem nådde konstnären under fransk påverkan en konstnärlig höjdpunkt.”

I katalogen till minnesutställningen över Arborelius på Nationalmuseum 1943, skrev Folke Holmér följande om Arborelius oljestudier utförda i Italien:

"Hans skisser från medelhavskusten höra till de mest måleriska i hans tidiga produktion och kunna gott mäta sig med det bästa, som svenska artister överhuvud åstadkommit i Italien".

Konstnär

Olof Arborelius var en svensk bildkonstnär född i Orsa. Han studerade på inrådan av Johan Fredrik Höckerts vid Konstakademien i Stockholm och var elev till Richard Bergh. Från akademien erhöll han resestipendium och besökte Düsseldorf, Paris, München och Rom, vid hemkomsten blev han ledamot. Arborelius var verksam som lärare vid Tekniska skolan, var ansluten till Opponenterna och deltog i konstnärsförbundets utställningar. Han är främst känd för sina landskap och genretavlor, inspirerade av Barbizonskolans måleri. Hans konst är realistisk i sitt uttryck och hans landskapsmotiv är hämtade från Dalarna, Bergslagen, Schweiz, Italien, Stockholm och västkusten.

Utropspris
10 000 SEK