Delvis förgylld. Tre kulfötter med figurativa anfanger. Handtag med frukter. På locket graverat "Johan Staaf Christin Grundel" runt en medaljong föreställande Karl XI i profil som ung (frånsida "SED ET HAC. QVAE NON POSTUL DEDI TIBI 3 REG 3. 1666"). Med efterkontrollstämplar från 1700-talets mitt. Total höjd 15,5 cm, vikt 769 gram.
På livet senare graverat engelskt vapen. Bucklor. Skador. Slitage.
Hildebrand nr 7, medalj slagen 1666 för konungen Karl XI:s uppfostran, utförd av konstnären Johan Georg Breuer.