Michael Olof Barkman, bägare, silver, Varberg 1813-1851.

Konisk. Ciselerad dekor av bladverk. Delvis räfflad fot. Höjd 24 cm. Vikt ca 400 gram.

Bruksslitage. Bucklor.

Utropspris
2 000 SEK