IVAR AROSENIUS, akvarell, gouache och blyerts på papper, svagt signerad IA och daterad -05.
Porträtt av skulptören Edvard Waller. 30 x 25,5 cm.
Vågigt papper eller duk. Ett hörn med obetydlig pappersförlust. Ojämnt beskurna marginaler.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 410, "Vårauktionen", 25-28 april 1979, kat nr 251; A. Neuman; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 425, "Vårauktionen", 24-27 april 1984, kat nr 275.