SEKRETÄR, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Fanerat med bl a jakaranda och valnöt. Intarsiadekor. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Två lådor. Beslag av mässing. Bredd 83, djup 45, höjd 98 cm.

Slitage. Fanerlagningar. Torrsprickor. Fanerskador. Några senare beslag.

Utropspris
6 000 SEK