SIRI RATHSMAN, olja på duk, signerad SR samt daterad 1967 à tergo.
Komposition. 16 x 22 cm.
Visst slitage med färgbortfall vid kant. Smärre fläckar.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.