MATSERVIS, 50 delar, porslin, Rosenthal, 1900-talets mitt.
Guldkant.
8 mattallrikar, diameter 25 cm
12 djupa tallrikar, d 23
12 förrättstallrikar, d 21 cm
9 assietter, d 17,5 cm
6 uppläggningsfat, längd 24-39 cm
2 skålar, d 23 cm
1 såsskål
Smärre bruksslitage.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.