JOHANNES RAVN, olja på duk signerad och daterad 48
Landskap med fåglar, 51 x 61 cm
Obetydligt ytslitage.
Johannes Ravn var en norsk bildkonstnär och konservator född i Narvik. Han studerade för Fritz Cramer i Oslo. Ravn målade främst djur- och naturmålningar, med realistisk prägel.