LAILA PRYTZ, akryl på duk, signerad.
"Allegro (3)". 70 x 60 cm.
Smärre slitage.
Laila Prytz var en svensk bildkonstnär, hon studerade för bland annat André Lhote i Paris och Otte Sköld i Stockholm. Prytz konst kännetecknas av rena färgplan och stiliserade former. Prytz finns representerad på Nationalmuseum och Musikaliska Akademien i Stockholm samt Tessininstitutet, Musée de l’Opéra, André Malrauxs samling och Svenska konsulatet i Paris.