Polykromt bemålat. Skåplucka med bakomliggande hyllinredning. Underrede med spiralsvarvade ben. Bredd 86. Djup 46. Total höjd 165 cm.
Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Kompletterad. Senare målning. Skador. Torrsprickor.