KENNETH BERGENBLAD, fåtöljer, ett par, "Magnus låg", Dux, 1980-tal.
Ben av målat trä. Klädda med röd plysch. Sitthöjd 40. Bredd 87. Djup 80. Höjd 85 cm.
Smärre fläckar. Smärre slitage.