Målad. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Fem lådor. Beslag av mässing. Bredd 106, djup 60, höjd 114 cm. Nyckel finns.
Slitage. Framtagen originalfärg. Senare beslag. Nyckel endast till klaff. Lagningar. Avslag. Torrsprickor. Renoverad. Retuscher. Lös knopp medföljer. Ett lås saknas.