EMANUEL FORSSMAN, Växjö 1849. Skål på fot, silver. Vikt ca 321 gram.

Godronnerad och graverad dekor. Invändigt förgylld. Höjd ca 16,5, diameter upptill 15 cm. Se även auktionsnummer 1040511 med samma dekor och proveniens.

Monogram. Smärre slitage.

Proveniens

Furudals Bruk, Dalarna.

Utropspris
3 000 SEK