OLGA ALEXANDROVNA, akvarell, signerad.
Stilleben med tebricka, samovar och blommor från konstnärens trädgård utanför Köpenhamn. Signerad Olga. 28,5 x 29 cm. Ett handskrivet brev från Storfurstinnan daterat 1941 medföljer.
Helhetsintrycket är gott. Svar missfärgning i pappret ytterkant. Tejprester på baksidan.