VITRINSKÅP, nyrokoko. 1800-talets slut.

Mahogny. Tvådelat. Överdel med pardörr i glas. Skuret krön. Framskjutande underdel med låda samt pardörr. Längd 116 cm. Djup 47 cm. Höjd 212 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Slitage. Torrsprickor. Ej funktionstestad. Senare monterad el.

Utropspris
5 000 SEK