SÄNGAR, ett par, John Widdicomb Furniture Co, Grand Rapids Michigan, USA, 1900-talets första hälft.

Fanerade i valnöt samt bemålade. Dekorerade med frukter och blommor. Etikettmärkta "Boggs & Buhl, Pittsburgh". Ej monterade.
Mått/ säng circa: längd 203 cm, bredd 107 cm, huvudändans gavelhöjd 114 cm, fotändans gavel 53 cm. Innermått ca 193 x 97 cm.

Se ihophörande byrå, föremål 1043761.

Konditionsrapport

Slitage, stötmärken, repor, torrsprickor. Skador och skiftningar i fernissan. Senare ytbehandling. Kompletterade.
Transporteras i delar.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Nan Jarjis

    Nan Jarjis

    nan.jarjis@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss